Hypnóza

Stále častěji si lidé volí hypnózu jako možnost řešení některých svých potíží. Uplatnění hypnózy je velmi široké.

Milton Erickson byl psychiatr, který se specializoval na rodinnou terapii a lékařskou hypnózu. Jeho práce je považována za revoluční v oblasti hypnoterapie. Jeho přístup je v současné době používán stále více.

Ericksonova hypnoterapie může oslovit i ty, kteří hledají odlišný přístup než klasická hypnoterapie.

Co je hypnóza?

Hypnóza je změněný stav vědomí, kdy se klient hluboce soutředí do sebe. Tzn., že dochází ke zkreslenému vnímání a hodnocení skutečnosti, avšak zároveň zůstává aktivní část jeho kontrolní funkce, která "dohlíží" na to, co se děje. Hypnotizovaný tedy nikdy nemůže udělat něco, co je proti jeho vůli a přesvědčení.

Hypnóza je nevhodná pro lidi trpící závažným neurologickým onemocněním nebo závažnou psychopatologií – např. pacienti v těžké depresi, pacienti trpící onemocněním ze schizofrenního okruhu apod. Překážkou je i podprůměrný intelekt klienta.

Pro začátek

Nedílnou součástí je taktéž aktivní přístup klienta a jeho důvěra v terapeuta – ta není samozřejmostí a buduje se. Představa některých lidí, že si sednou u psychologa, ten na ně "nějak koukne", něco řekne a vše bude vyřešeno, je mylná.

Pokud se problémy a potíže rozvíjejí několik let, nelze očekávat, že se jich zbavíme po pár týdnech. Taktéž pasivní přístup klienta předurčuje spolupráci k zániku.

V prvním sezení tedy s klientem musíme podrobně probrat jeho problémy a zjistit jeho míru motivace a důvod, proč se rozhodl právě pro hypnoterapii.

Pak je na terapeutovi aby zvážil, zda je hypnóza tím pravým řešením.

Slouží jako doplňková terapie a účinek nastává často až po několika sezeních.